"Zdziwienie jest tą przyczyną, dla której niegdyś, jak to zresztą miało miejsce i później, zaczęli ludzie filozofować” – pisał w swojej sławnej Metafizyce Arystoteles, co przypomniała Pani Dyrektor Bożena Bogucka. 18 listopada 2015 r., po godzinie 17.00  można było doprawdy zarazić się ponownie zdziwieniem do świata, które jest początkiem każdej nauki i głębszej refleksji. 

A wszystko za sprawą imprezy kulturalnej ,,Wielkie Czytanie myśli filozoficznych -  od Talesa do Einsteina, której pomysłodawcami byli Sławomir i Edyta Tomczuk.

Pan Sławomir Tomczuk nie tylko  zainspirował młodzież do podjęcia tego niezwykłego wyzwania, ale także  przygotował piękną klimatyczną dekorację oraz oprawę muzyczną bazującą na klasycznej muzyce wspomagającej rozwój pamięci i … inteligencji.

O oprawę świetlną zadbał Pan Łukasz Czarkowski.

Wykład wstępny – ,,Od mitu do logosu” – wygłosił nasz nauczyciel etyki – Pan Błażej Baszczak,.  Następnie uczennice klasy III TCF - Ola Łada, Julia Piasecka Monika Lasota wraz z Panią Dyrektor Bożeną Bogucką z ogromnym zaangażowaniem czytali piękne frazy wybitnych starożytnych myślicieli – Talesa, Demokryta, Platona i Arystotelesa

Wielcy myśliciele zainspirowali także naszych przyszłych fryzjerów : Wojtka Bykowskiego z klasy IV TF, Leszkiewicz Martę z klasy  III Fra, Celińską Karolinę z II Fr,  oraz Sandrę Maciejewską z III Frb , którzy pod kierunkiem Pani Agaty Ryszewskiej przygotowali stylizowany pokaz fryzur – od Starożytności do Współczesności - na szkolnych główkach fryzjerskich.

Panel ,,Nowożytności” wypełniły myśli  Galileusza,  Francisa Bacona, Kartezjusza, Izaaca Newtona w interpretacji  Julii Wołongiewicz, Pawła Zająca,  Darii Borowczak z klasy ITG

oraz Julii Satory z III TCF, a panel ,,Współczesności” myśli Alberta Einsteina,   Wernera Heisenberga ,Maxa Plancka Stephena Hawkinga w interpretacji głosowej Mateusza Pilawy,  Eweliny Denis z klasy III TCF, Damiana Najdek z klasy I TCF oraz naszego nauczyciela fizyki Pana Sławomira Tomczuka

Pomiędzy ich wystąpieniami aurę wielkiej intelektualnej przygody zapewnili zaproszeni Przez Pana Błażeja Baszczaka profesorowie Instytutu Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego Piotr Bylica oraz Krzysztof Kilian swoimi prelekcjami na temat relacji nauki do religii oraz statutu samej nauki jako takiej. Natomiast chyba każdy z uczestników chyba zgodziłby się ze słowami jednego z najbardziej dzisiaj prominentnych intelektualistów świata, Stephenem Hawkingiem: „Jesteśmy tylko szczególnie zaawansowaną w rozwoju odmianą małp na niezbyt ważnej planecie, krążącej wokół całkiem przeciętnego Słońca. Ale jesteśmy w stanie poznawać wszechświat. Dopiero to sprawia, że jesteśmy wyjątkowi”. Człowiek zawsze jest dopiero na początku poznawania prawdy o świecie, co rodzi zarówno pokorę jak i nadzieję .

Pyszna  - przygotowana z filozoficzną fantazją zupa dyniowa, ciasto drożdżowe oraz specjalne filozoficzne ciasteczka - ,,z myślą” wzbogacone ciepłą, jesienną dekoracją stołów ,nadały tej intelektualnej uczcie nieco „cielesnego” wymiaru, dzięki  uczniom odbywającym zajęcia praktyczne w zawodzie kucharz na szkolnej pracowni gastronomicznej pod kierunkiem i smakiem naszego wspaniałego nauczyciela Mateusza Halkowicza.

Ewaluacji imprezy dopełniła przygotowana przez Pana Błażeja Baszczaka wraz z uczniami  ,,emocjonalna tablica”, na której ,po imprezie, uczestnicy, w zależności od przeżywanych emocji , mogli umieścić wybrany tekst , cytat lub prezentowaną myśl filozoficzną, która wywarła na nich określone wrażenie emocjonalne.

Adres

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego

ul. Botaniczna 66

65-392 Zielona Góra

Kontakt

68 451 38 88

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śledź Nas

Początek strony