Nienawiść. Jestem przeciw

„Fala hejtu wylewa się na nas z forów internetowych i mediów społecznościowych. Mowa nienawiści rani, obraża i wyśmiewa. Karmi się uprzedzeniami, które obecne są także offline. Chcemy, by młodzi ludzie nie tylko wiedzieli, czym jest mowa nienawiści, ale też potrafili z nią walczyć i rozumieli, dlaczego należy to robić. Dlatego chcemy wyrazić swój sprzeciw wobec nienawiści” – taki cel przyświecał nietuzinkowemu wydarzeniu, jakie odbyło się 26 listopada 2015 r. Chodzi o Dzień Przeciwko Nienawiści. Przygotowania trwały długo... 

Plakaty oraz wielkie płyty do malowania graffiti przygotował Oskar Lipniak z klasy 3tcf.  Warsztatami graffiti zajęli się Natalia Wrzesińska, Klaudia Kociołkowska (klasa 2tcf), Kuba Zatwornicki (1ft), Ola Łada (3tcf) oraz Katarzyna Zalewska (4tf). Bogusław Dąbrowski oraz Błażej Baszczak wyjechali na tourne po zielonogórskich gimnazjach, by zaprosić młodszych uczniów na imprezę. Eryk Jeżewski (4tc) zmontował filmik, w którym uczniowie ZSiPKZ odważnie opowiadali dlaczego są przeciwko nienawiści.

Zobacz artykuł w gazecie.

Nadchodzi TEN DZIEŃ. Czwartek rano. Najpierw przyjeżdża zespół Bezsensu, lokalna gwiazda, zaproszona dzięki pomocy fundacji Możesz Inaczej. Arek Tyda i jego ekipa zaczynają rozstawiać perkusję, gitarowe piecyki i resztę sprzętu. Adrian Graczyk, współprowadzący imprezę na tyłach szkolnej kuchni omawia ostatnie szczegóły scenariusza. Aula zostaje udekorowana plakatem Sylwii  Hajdasz – STOP NIENAWIŚCI. W sali F7 u Rafała Wójcickiego pracę zaczynają szkolni grafficiarze. Na szkolnej kuchni Mateusz Halkowicz i Piotr Dubec wraz z podopiecznymi przygotowują się do wypiekania mega pizzy dla gości. W sali F6 czekają już uczniowie gotowi do oprowadzania i witania gości. Pomału zaczynają pojawiać się pierwsi gimnazjaliści..

Gim 7, Gim 6, Gim 1, Gim Przylep i Drzonków. Aula wypełnia się. Wszyscy z uwagą oglądają filmik „Nienawiści mówimy NIE”, po nim Miluś i Piluś (Mateusz Pilawa i Daniel Milewski z 3tcf) śpiewają „Wyrwany z kajdan lęku”, zaś Wojtek Słomczyński, trener capoeiry opowiada o pozytywnym i nieagresywnym przesłaniu muzyki reggae i swojej podróży na Jamajkę. Publiczność rozgrzewa się, gdy tańczą dziewczyny Angelika Batkowska, Angelika Wyszkowska i Paulina Oszywa, oraz gdy na scenę wracają Miluś i Piluś. Zaś zespół Bezsensu pokazuje swoją klasę na zakończenie imprezy, większość tańczy pod sceną jak na prawdziwym rockowym koncercie. - Chcemy nauczyć ludzi, że nienawiść jest zła. Człowiek to człowiek. Nie zasługuje na hejt. Nieważne, jaki ma kolor skóry, jakiej jest narodowości czy orientacji - mówi Adrian Graczyk Paulinie Nodzyńskiej z Gazety Wyborczej, która przyszła opisać wydarzenie. - Wiem, że w mojej szkole są ludzie, którzy myślą inaczej. Nie tolerują innych religii, czarnoskórych, uchodźców. To wynika ze strachu. A moim zdaniem wszyscy powinni znaleźć swoje miejsce w naszym kraju - dodaje.

Adres

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego

ul. Botaniczna 66

65-392 Zielona Góra

Kontakt

68 451 38 88

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śledź Nas

Początek strony