W dzisiejszych konsumpcyjnych czasach ogromne zagrożenie stanowi wirus HPV, który jest odpowiedzialny za powstanie i rozwój raka szyjki macicy. Pragnąc zapoznać młodych ludzi z istotą powyższego problemu w ZSiPKZ zostało zorganizowane spotkanie poświęcone profilaktyce.

 Rak szyjki macicy został zidentyfikowany jako pierwszy rodzaj raka , wywołanego przez wirusa przenoszonego drogą płciową.

Sugestie, że istnieje jakiś czynnik infekcyjny, odpowiedzialny za rozwój tego nowotworu pojawiały się już przez 100 laty (www.teraz-zdrowie.pl).

„Przerażający jest zatem fakt, że większość młodych ludzi tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia…pragniemy im to uświadomić, a co najistotniejsze przekazać jak mogą się bronić - powiedziała Pani Justyna Jagasyk-Sońta-jedna z inicjatorek wykładu.

W spotkaniu uczestniczyła duża liczba uczniów. Każdy z obecnych wykazał duże zainteresowanie, padło wiele ważnych pytań. 

Ten ciekawy wykład połączony został z filmem i profesjonalnie przygotowaną prezentacją multimedialną, co uczyniło go niezwykle atrakcyjnym.

Oprócz problemu raka szyjki macicy poruszona została także zbliżona problematyka raka piersi.

„Uczennice dowiedziały się m.in.: jakie i kiedy wykonywać badania. Wykrycie choroby w jej wczesnym stadium daje duże szanse na wyleczenie” – powiedziała Pani Barbara Stojak- pomysłodawczyni spotkania.

 Większość młodzieży była bardzo zainteresowana poruszoną tematyką, pojawiły się również sugestie, że mogłoby być więcej takowych spotkań, poświęconych profilaktyce różnych chorób np. cywilizacyjnych.

Zobacz prezentację na tamat raka szyjki macicy

mgr Jolanta Ciążkowska-Gaj

Adres

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego

ul. Botaniczna 66

65-392 Zielona Góra

Kontakt

68 451 38 88

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śledź Nas

Początek strony