Tort w kształcie boiska, łuk z bagietek- to tylko niektóre elementy wykonane przez uczniów walczących o miano najlepszego w zawodzie piekarz i cukiernik.

W dniu  10 stycznia w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego oraz  w Piekarni i Ciastkarni REMA. w Zielonej Górze odbył się etap wojewódzki XIV edycji Ogólnopolskiego Turnieju  na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Piekarz i  Cukiernik.

W zawodzie piekarz do rywalizacji przystąpiło siedmiu uczniów z czterech szkół (Krystian Wieczorek oraz Daniel Puszkarz z ZSP  im. Dezyderego Chłapowskiego w Sławie , Artur Tarnawski oraz Piotr Szumik z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Febronii Karamać w Gorzowie Wielkopolskim , Sebastian Karniej oraz Maciej Gołąb z ZS Nr 2 w Nowej Soli, Łukasz Nowicki z Zespołu Szkół i  Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze.

 

O miano najlepszego cukiernika walczyła jedna uczennica - Iwona Niezgoda z Zespołu Szkół i  Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze. 

Konkurs ma wieloletnią tradycję, w ten sposób chcemy zachęcić naszych uczniów do podnoszenia kwalifikacji zawodowych i zmotywować do dalszej, twórczej pracy. Taka forma rozwoju uczniów sprzyja kształtowaniu ich kreatywności, która jest niezbędnym czynnikiem zawodowego sukcesu - tłumaczy ideę konkursu dyrektor Leszek Jastrubczak.

Hasłem przewodnim turnieju dla obydwu zawodów był SPORT i jego rozmaite dyscypliny, co zaowocowało iście sportową rywalizacją oraz pysznymi wyrobami w kształcie boiska, rakiet tenisowych, łuku itp. Również dekoracja auli ściśle nawiązywała do tematyki turnieju, która z kolei pokryła się z priorytetami naszej szkoły na rok szkolny 2008/2009.

 

Jury, w skład którego weszli:

  • przewodniczący: Bogusław Baszczak
  • z-ca przewodniczącego: Waldemar Rzepka (dla zawodu piekarz)
  • z-ca przewodniczącego: Bogdan Krawiec (dla zawodu piekarz)
  • członkowie: Irena Wachowiak, Aurelia Kuchczyńska, Barbara Piotrowska, Lech Urlicki,
    stanęło przed trudnym zadaniem, bowiem wszystkie konkursowe wyroby zaskoczyły Ich oryginalnością, różnorodnością form oraz precyzją wykonania.

 

Były niepowtarzalne emocje, wspaniała atmosfera, a to wszystko w klimacie fair play. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na przyznanie miejsc i rozdanie nagród, które w tym roku były naprawdę wyjątkowe, za co należą się podziękowania naszym sponsorom.

Laureatami tegorocznego konkursu, zajmując odpowiednie lokaty byli:

 w zawodzie piekarz:

  •  I miejsce – Artur Tarnawski – uczeń klasy III Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Febronii Karamać w Gorzowie Wielkopolskim (mistrz- Leszek Wojtkowiak)
  • II miejsce –  Nowicki Łukasz – uczeń klasy III  w Zespole Szkół i  Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze  (mistrz-Danuta  Mikulewicz).
  • III miejsce – Piotr Szumik – uczeń klasy III Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Febronii Karamać w Gorzowie Wielkopolskim (mistrz- Leszek Wojtkowiak)

W zawodzie cukiernik:

  • I miejsce- Iwona Niezgoda z Zespołu Szkół i  Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze.   

 

Konkurs nie odbyłby się, gdyby nie organizatorzy, sponsorzy i mistrzowie nauki zawodu.

Głównym sponsorem był Hipermarket Carrefour, który ufundował nagrody. W zależności od miejsca na podium zwycięzcy otrzymali wysokiej klasy sprzęt AGD jak: miksery, blender, roboty kuchenne, opiekacz, gofrownicę, ekspres do kawy, wagę kuchenną.

Za opiekę sponsorską należy podziękować także Dyrekcji C. Witt – Backaldin oraz Lubuskiemu Centrum Zaopatrzenia Piekarstwa i Cukiernictwa ,,Jureko” S.A. w Zielonej Górze, Pani Prezes piekarni ,,Rema'' – Henryce Makowieckiej

Dzięki tym firmom uczestnicy Turnieju otrzymali firmowe kompletne stroje, w których ubrani byli podczas przebiegu części praktycznej, surowce do części praktycznej a także narzędzia piekarskie użyte w trakcie turnieju .

Przygotowanie i udostępnienie profesjonalnych stanowisk turniejowych przez Panią Prezes Henrykę Makowiecką umożliwiło uzyskanie wysokiego poziomu wyrobów piekarskich i cukierniczych a tym samym wysokiego poziomu etapu wojewódzkiego XIV edycji Ogólnopolskiego Turnieju  na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Piekarz i  Cukiernik .

Wszystkie wyroby uczestników konkursu były wyjątkowe i niepowtarzalne. Zachwycające było boisko sportowe wykonane przez naszą cukierniczkę, które byłoby doskonałą inspiracją dla wykonawców stadionów na Euro 2012.

 

Pozostaje mieć nadzieję, że w podobnej atmosferze spotkamy się na  kolejnej- XV edycji Turnieju.

mgr  Jolanta Ciążkowska-Gaj

Adres

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego

ul. Botaniczna 66

65-392 Zielona Góra

Kontakt

68 451 38 88

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śledź Nas

Początek strony