Społeczność szkolna Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze po kilkuletnich dyskusjach i długich przygotowaniach wybrała  imię „Zesłańców Sybiru” dla Technikum nr 5 i Branżowej Szkole I stopnia nr 1.Zwieńczeniem działań było nadania imienia Uchwałą  Rada Miasta Zielona Góra w dniu 28 kwietnia 2020r.

Pamięć o Zesłańcach Sybiru jest jednym z ważniejszych elementów wspierających proces kształtowania tożsamości narodowej i wychowania patriotycznego. Nie można budować przyszłości bez pamięci, prawdy i wybaczenia.

Nadanie  imienia „Zesłańców Sybiru” stwarza uczniom możliwość wyboru autorytetu godnego naśladowania oraz popularyzacji ideałów, którym Sybiracy byli wierni bez względu na okoliczności.  Niezłomna wierność wolnej i niepodległej Polsce oraz martyrologia ich dziejów wpisały Zesłańców Sybiru do panteonu naszych narodowych bohaterów. Obierając to imię pragniemy utrwalać pamięć o wielkiej narodowej tragedii, jaką stanowiły losy tysięcy zesłanych.

Zesłańcy Sybiru kierowali się w życiu wartościami godnymi naśladowania.  Ich trudna droga życiowa jest przykładem ogromnego hartu ducha i przekonuje o tym, jak ważne są patriotyzm, poświęcenie słusznej sprawie i jak ogromną  wartość ma ojczyzna i ludzkie życie.

Postawa Sybiraków dla nas uczniów, może być wzorem wielu cech i postaw:  bohaterstwa, niezłomności, odwagi, męstwa, szlachetności, bezinteresowności, poświęcenia, zdecydowania, ofiarności, wytrzymałości, odpowiedzialności, aktywności, oddania słusznej sprawie.  Zesłańcy, mimo tragedii jaką przeżyli, charakteryzują się ogromną siłą charakteru, niezłomnością, wiernością swoim ideałom, a jednocześnie otwartością na świat, pasją
i przekonaniem o potędze ludzkiego ducha.

 

Adres

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego

ul. Botaniczna 66

65-392 Zielona Góra

Kontakt

68 451 38 88

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śledź Nas

Początek strony