W dniach 7-9 kwietnia 2008 roku został zorganizowany przez Dolnośląską Izbę Rzemieślniczą oraz Zespół Szkół Zawodowych nr 5 we Wrocławiu XIII Ogólnopolski Turniej Na Najlepszego Ucznia W Zawodzie Cukiernik i Piekarz.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji turnieju w zawodzie piekarz była „Jesień”, natomiast w zawodzie cukiernik była „Wiosna”.

Reprezentantem województwa lubuskiego był uczeń klasy III p Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze Patryk Jankowiak oraz jego nauczyciel mgr inż. Artur Szcześniak.

Finały poprzedzone były eliminacjami na etapie szkolnym i wojewódzkim; maksymalna ilość punktów. Na etapie wojewódzkim wynosiła 100 pkt; za część teoretyczną - 30 pkt, za część praktyczną - 70 pkt.

Spośród 39 zgłoszonych kandydatów w zawodzie cukiernik do finału zakwalifikowano 20 wg kryterium: I miejsce na etapie wojewódzkim ( 14 kandydatów); liczba punktów na etapie wojewódzkim i nie więcej niż 2 kandydatów z województwa.

Spośród 27 zgłoszonych kandydatów w zawodzie piekarz do finału zakwalifikowano 20 wg kryterium: I miejsce na etapie wojewódzkim ( 14 kandydatów); liczba punktów na etapie wojewódzkim i nie więcej niż 2 kandydatów z województwa.

Zadania w części praktycznej finału

W zawodzie piekarz:

• chleb okolicznościowy, ozdobiony elementami z ciasta martwego;
  • wyroby pszenne drobne: bułki kajzerki, rogale, solanki, parki; sploty i przewinięcia z jednej lub dwóch linek ciasta typu: oczko, serduszko, węgierka, brykiesa.Laureatami zostali uczniowie:
  • Zawód Cukiernik
  • Nasz uczeń został zauważony przez Komisję Turnieju i został finalistą 2008 roku w zawodzie piekarz, zajął 17 miejsce w Ogólnopolskiej kwalifikacji. Na ten sukces miało wpływ wielu pedagogów naszej szkoły.