Wciąż działa czar Dawnych Kresów…

W dniach 22-24 października br. w Szprotawie, Zielonej Górze i Kożuchowie odbyła się trzecia edycja Prezentacji Kultury Polaków z Kresów Wschodnich i Bukowiny. Celem Prezentacji była popularyzacja tradycji i dziedzictwa narodowego Polaków zamieszkałych w kraju i za granicą, jak również umocnienie patriotyzmu, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Jednym ze współorganizatorów był również Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego, który 23 października zorganizował warsztaty kulinarne, a potem degustacje kuchni bukowińskiej.

Mamałyga – kiedyś powód do wstydu – dziś rarytas
W sobotę, 23 października uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze wzięli udział w warsztatach kulinarnych „Smak kresów”. Zajęcia poprowadziła Jadwiga Parecka, kierowniczka Zespołu Górali Czadeckich „Watra” z Brzeźnicy i zarazem autorka publikacji „Dziedzictwo kulinarne Górali Bukowińskich. Brzeźnica k./ Żagania i okolice”. Uczestnicy warsztatów wraz z gospodyniami z Brzeźnicy przenieśli się w świat kuchni kresowej i bukowińskiej, przygotowując aromatyczne potrawy takie jak m.in.: mamałygę, pirogi z jabłkami, strudel, tocie (babka ziemniaczana), kompot ze suszenic, wajkę z mużdżejem (jajka w sosie czosnkowym). Przygotowanych na warsztatach potraw można było spróbować tego samego dnia przed popołudniowym koncertem, który odbył się w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Na zainteresowanych kuchnią kresową nie trzeba było długo czekać. Największym powodzeniem cieszyła się mamałyga, kiedyś wstydliwie chowana przed gośćmi podstawa wyżywienia górali bukowińskich.

Międzynarodowa integracja
W czasie wolnym kresowiacy nie tylko zwiedzali Zieloną Górę. Przy okazji warsztatów kulinarnych, dzięki uprzejmości Dyrektora Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze Leszka Jastrubczaka nasi goście z Ukrainy, Białorusi i Mołdawii mieli okazję zapoznać się z bogatą ofertą szkoły, zobaczyć doskonale wyposażone pracownie i skorzystać ze specjalnie utworzonego dla nich na ten dzień salonu piękności, w którym mogli uczesać się, zrobić makijaż lub manicure. Wykonawców czesały i malowały uczennice szkoły, które na co dzień uczą się w niej zawodu fryzjera i kosmetyczki. Przed wieczornym występem każdy chciał wyglądać znakomicie, dlatego do poszczególnych stanowisk ustawiały się długie kolejki.
    
Głównym organizatorem międzynarodowego festiwalu kultury Polaków było Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze. Partnerami są: Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Oddział w Zielonej Górze, Stowarzyszenie „Wspólnota Bukowińska" w Zielonej Górze, Kożuchowski Ośrodek Kultury i Sportu "Zamek", Szprotawski Dom Kultury oraz Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze. Prezentacje odbyły się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Zielona Góra, Urzędu Miejskiego w Kożuchowie i Szprotawskiego Domu Kultury, a także pomocy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Agnieszka Baszczak
Błażej Baszczak

Adres

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego

ul. Botaniczna 66

65-392 Zielona Góra

Kontakt

68 451 38 88

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śledź Nas

Początek strony