Historia buduje naszą tożsamość. Dlatego warto jej czasem „dotknąć”, dać się jej wciągnąć poprzez literaturę i sztukę – by otworzyć pamięć o dawnych czasach, tak ważną dla teraźniejszości
i przyszłości, dla wolności i dla poszanowania godności człowieka. 

Odzyskanie przez Polskę niepodległości  11 listopada 1918 roku było jednym z najważniejszych wydarzeń w naszej historii.

W związku z 100 Jubileuszem Naszej Ojczyzny zapraszamy do:

  • bicia Rekordu dla Niepodległej
  • głośnego czytania dla Niepodległej
  • wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych dla Niepodległej
  • pokaz fryzur dla Niepodległej

Narodowe Święto Niepodległości, a szczególnie jej SETNY JUBILEUSZ, to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń naszych przodków Nasza Ojczyzna stała się wolna, odrodziła się z niewoli.

Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, oraz na polach bitewnych I wojny światowej.

Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość,
a następnie przekazać ją kolejnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce.

Utrzymanie tożsamości narodowej przez 123 lata niewoli, zachowanie polskości umożliwiła  polska kultura, a szczególną rolę odegrała literatura tworzona
w języku polskim.

 To ona podtrzymywała  ducha walki, budziła nadzieję na odzyskanie wolności,  dodawała sił na przestrzeni wieków niewoli.

Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

Adres

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego

ul. Botaniczna 66

65-392 Zielona Góra

Kontakt

68 451 38 88

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śledź Nas

Początek strony