Narodowe Czytanie: Ballad i Romansów  
w ZSiPKZ odbyło się 30.09.2022 r.Uroczystość rozpoczęła Pani Monika Czajkowska od słów Prezydenta RP Andrzeja Dudy, którytradycyjnie skierował przesłanie do młodych ludzi, zachęcając ich do współtworzenia akcji:

–Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady
 i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował
w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój
o suwerenną Rzeczpospolitą  – A kiedy Polski nie było na mapie Europy,
to właśnie romantyzm uformował nasz patriotyzm, ocalił narodową tożsamość
i duchowość, a także odkrył piękno naszej kultury ludowej.

Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody
o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność
i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa – dodał Prezydent. 

Niech Ballady i romanse ponownie odkryją przed nami swoją wybitną wartość literacką, cenny wymiar moralny i bogactwo kulturowe Rzeczypospolitej, stając się dla wszystkich prawdziwie twórczą inspiracją. 

Następnie uczniowie klasy 4TmfP: Emilia, Florencja, Maja oraz
Panie nauczycielki: Grażyna Hoszowska- Szurmiej i  Anna Kaczmarczyk- Iwanicka przedstawiły własne interpretacje utworów A. Mickiewicza. Publiczność wiersze te przyjęła z ogromnym entuzjazmem, wsłuchując się w ich treść, która jest przecież ponadczasowa. Młodzieży na tyle spodobała się poezja romantyczna, że uczennica Florencja przedstawiła własną interpretację drugiego wiersza polskiego Wieszcza Narodowego. Atmosferę
i wystrój tego spotkania możecie obejrzeć na zdjęciach poniżej. 

Zapraszamy

Adres

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego

ul. Botaniczna 66

65-392 Zielona Góra

Kontakt

68 451 38 88

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śledź Nas

Początek strony