Nasze typy Szkół

Realizacja projektu QuaG w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia  Zawodowego w Zielonej Górze.

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego to szkoła, dla której priorytetem jest nieustające podnoszenie jakości kształcenia, rozwój technologiczny oraz dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb regionalnego i krajowego rynku pracy. Placówka  spełnia wymagania jakościowe m.in. poprzez budowanie zadowolenia i zaufania wśród klientów wewnętrznych    i zewnętrznych. Pracownicy systematycznie i zgodnie z wieloletnim planem rozwoju podnoszą swoje kwalifikacje, co zwiększa jakość świadczonych usług. Szkoła posiada świetne zaplecze techniczne w postaci wyposażonych na najwyższym poziomie pracowni. Powyższe elementy stały się przyczynkiem do decyzji o opracowaniu i wdrożeniu w ZSiPKZ w Zielonej Górze Systemu Zarządzania Jakością według normy ISO 29990:2010.

System Zarządzania Jakością ISO 29990:2010 pozwolił na dokładne prześledzenie  i kontrolę dotychczasowych działań. Tego rodzaju zarządzanie pozwala dbać o dobro swoich klientów, a tym samym staje się doskonałą formą promocji. Zwiększenie jakości pracy to zadowolenie po obydwu stronach- nadawcy i odbiorcy. Dostosowanie się do wymagań księgi jakości usprawniło pracę placówki, a tym samym wpłynęło na kształtowanie pozytywnego wizerunku szkoły w lokalnym, krajowym, a nawet międzynarodowym środowisku.  Doświadczenia zebrane podczas wdrażania tej niezwykle wymagającej normy oraz wyzwania, które postawiło przed szkołą utrzymanie normy ISO sprawiły, iż ZSiPKZ mógł wziąć udział w pracach nad udoskonaleniem samej normy i wymagań, które stawia ona przed instytucjami edukacyjnymi.

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego uczestniczy w niezwykle ciekawym i inspirującym, europejskim projekcie. To  Quality Guidelines, projekt, którego istotą jest szeroko pojęty  "transfer innowacji".  Projekt ten realizowany jest  w ramach programu Leonardo da Vinci. Trwa dwa lata i skupia się na edukacji dorosłych.  Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest  niemiecka organizacja konsultingowa - RKW Berlin. W projekcie uczestniczą partnerzy z Niemiec, Polski, Bułgarii, Łotwy i Rumunii oraz Wielkiej Brytanii. Jest to osiem różnych instytucji edukacyjnych mających doświadczenie w  zakresie zarządzania jakością.  W projekcie są reprezentowane różne typy instytucji - od prywatnej firmy, szkoły publicznej do stowarzyszenia międzynarodowego. Czterech partnerów brało już udział w poprzednim projekcie Leonardo da Vinci TQP. Ten zestaw partnerów nie tylko pozwala wziąć pod uwagę różne potrzeby i perspektywy, ale także zapewnia ciągłość poprzedniego projektu i przeniesienie zgromadzonych i wypracowanych w poprzednim projekcie doświadczeń

Projekt QG służy adaptacji, rozbudowie i upowszechnianiu wymagań określonych w wytycznych jakości, jak również  wcześniej opracowanych pomocy wdrożeniowych.  Instrument ten powinien być dostosowany do normy międzynarodowej ISO 29990  i ulepszony za pomocą zebranych doświadczeń z różnych krajów europejskich. Instrumenty dla realizacji wytycznych dotyczących jakości, zawarte w kompendium, zostaną dostosowane do potrzeb, ulepszone i rozszerzone.  Celem projektu jest, aby instytucje szkoleniowe, które wdrożyły ISO, na podstawie swoich doświadczeń dokonały ewaluacji już istniejących "Wytycznych jakości" opracowanych przez RKW, które określają standardy jakości w zakresie planowania i zarządzania  w dziedzinie międzynarodowej edukacji.

Następnie  zaproponowały niezbędne zmiany i ewentualnie rozszerzyły istniejące standardy  w celu ich lepszego dostosowania do wymogów europejskiego rynku edukacyjnego oraz aktualizacji do obecnej sytuacji i prawa oświatowego.       Wszyscy uczestnicy projektu pracują nad wypracowaniem uniwersalnych standardów jakości ISO w zakresie edukacji pozaformalnej i szkoleniowej. Rozpowszechnianie, waloryzacja i dalszy rozwój wytycznych jakości było głównym zadaniem  dwunastu warsztatów zorganizowanych przez uczestników projektu z potencjalnymi użytkownikami normy ISO w Europie.

Kolejnym krokiem będzie popularyzacja nowych, ulepszonych standardów ISO oraz udostępnienie ich do szerszego zastosowania.  Partnerzy pracują intensywnie nad redakcja trzeciego projektu wytycznych jakości  i podręcznika użytkownika. Wszystkie działania mają służyć wypracowaniu norm i zasad, które będą wspierały współpracę międzynarodowych instytucji edukacyjnych . W zakresie kształcenia zawodowego na poziomie międzynarodowym i wdrażania międzynarodowych programów edukacyjnych istnieje zapotrzebowanie na wysokiej jakości system nawigacji, który ułatwiłby funkcjonowania usług edukacyjnych w zakresie ich treści, metod i organizacji, a także monitorowania i zarządzania usługami edukacyjnymi. Europejski wymiar jakość rynku pracy i edukacji musi również dotyczyć transgranicznych standardów dobrych praktyk w celu wspierania rozwoju jakości wśród dostawców usług edukacyjnych, zgodnie ze wspólnymi ramami „zapewnienia jakości”.Transgraniczna mobilność pracowników i udział uczniów, studentów i słuchaczy w  międzynarodowych projektach edukacyjnych wymaga porównywalnych norm jakości w dziedzinie edukacji i dalszego kształcenia. Mając to na uwadze, QUALITY GUIDELINES ma wypracować i określić wymagania jakości dla dostawców usług edukacyjnych zorientowanych na kształcenie zawodowe. Projekt  QUALITY GUIDELINES ma na celu poprawę kształcenia w ramach międzynarodowej współpracy edukacyjnej oraz stworzenie solidnych podstaw dla wzajemnego zaufania.

Uczestnicy projektu pracują obecnie intensywnie nad nowoczesnym  narzędziem online do wprowadzania i stosowania wytycznych jakości. W lutym 2013 RKW Berlin GmbH podpisało umowę z firmą  PROMIS@Service Sarl  w celu umożliwienia korzystania z programu PROMIS. Program ten  stanowi podstawę do stworzenia nowoczesnych narzędzi online w QG. PROMIS@Service Sarl pomaga europejskim organizacjom w zakresie  struktur  złożonego środowiska  prawnego. Program Promis pozwala konstruować procesy i zbierać dane w sposób systematyczny i efektywny oraz osiągać zgodność z wymogami prawnymi w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, jakości, zarządzania środowiskiem i innymi międzynarodowymi normami. Narzędzie jest przetłumaczone na wszystkie języki partnerów projektu, min.  na język angielski i niemiecki. Dzięki temu wszyscy uczestnicy projektu oraz instytucje edukacyjne  korzystające z QG otrzymają nowoczesne, rzetelne i niezwykle użyteczne narzędzie, które pozwoli działać jeszcze efektywniej i zgodnie z wymogami QM.

Rola i zaangażowanie ZSiPKZ w Projekcie  QuaG zostało docenione przez  lidera Projektu RKW oraz instytucje nadzorujące projekt, co zostało potwierdzone  w postaci podziękowań za współpracę.

Zobacz w formacie PDF

Kanał telewizyjny ZSiPKZ

Solidarna Szkoła

Podziękowanie od Gimnazjum 2 w Zielonej Górze

 

BIP

Solidarna Szkoła

Podziękowanie od Przedszkola

  Dziennik Elektroniczny

Bezpieczna Szkoła
Konkurs kulinarny

Góra grosza

Efekty uzyskuje się ciężką pracą

Uczeń, od którego nie wymaga się nic takiego, czego zrobić nie może, nigdy nie zrobi wszystkiego, co może

Karl Kraus

Aby były efekty tworzymy postawy

Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek.

Albert Einstein

Adres

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego

ul. Botaniczna 66

65-392 Zielona Góra

Kontakt

68 451 38 88

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śledź Nas

Początek strony