POWERVET 2019 - projekt nr 2019-1-PL01-KA102-064151 „Pracujemy i uczymy się zawodu w Andaluzji”

W ramach VET-SHORT - Krótkoterminowe mobilności osób uczących się – odbyła się 1 mobilności  z 4 w Hiszpanii.

  1. Grupa 1 - staż w Sewilli, 01.12.2019 – 21.12.2019  - 15 uczestników i 2 opiekunów (4 technik żywienia i usług gastronomicznych, 4 technik fotografii i multimediów lub fototechnik , 4 technik grafiki i poligrafii cyfrowej lub technik cyfrowych procesów graficznych. 3 technik usług fryzjerskich).

Mobilność zrealizowana zgodnie z planem i harmonogramem projektu.

Uczestnicy projektu na stażu w Sewilli - 01.12.2019 – 21.12.2019

Opinie Hiszpania 2019

Staż w Hiszpanii umożliwił nam poszerzanie wiedzy w swoim zawodzie oraz prosperowania firmy. Taka praktyka pozwoliła spojrzeć innym okiem na zawód. Poznaliśmy nowe techniki i trendy panujące w tym kraju. Zawarliśmy nowe znajomości. Poznaliśmy obyczaje panujące w ich środowisku pracy. Poza praktykami mieliśmy również zorganizowane wycieczki, dzięki którym zobaczyliśmy niesamowite miejsca .Można powiedzieć, że zwiedziliśmy kawałek świata. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego stażu. Otworzył nas na świat, dzięki czemu łatwiej będzie nam pozyskać pracę za granicą a nawet wyjechać w podróż. Długo będziemy wspominać ten czas. Na pewno wrócilibyśmy tam jeszcze raz. Polecamy każdemu wziąć udział w stażu, będzie to jedna z cudowniejszych chwil w Waszym życiu.

Karolina

Wyjazd uważam za bardzo udany, miałem możliwość zwiedzić kilka miast w Hiszpanii, zobaczyłem jak wygląda praca w moim zawodzie za granicą. Poznałem wielu fajnych ludzi, poprawiłem moje zdolności lingwistyczne. Każdemu kto tylko ma możliwość polecam Wyjazd uważam za bardzo udany, miałem możliwość zwiedzić kilka miast w Hiszpanii, zobaczyłem jak wygląda praca w moim zawodzie za granicą. Poznałem wielu fajnych ludzi, poprawiłem moje zdolności lingwistyczne. Każdemu kto tylko ma możliwość polecam

Pozdrawiam Gabriel

Moim zdaniem główną zaletą stażu była wymiana doświadczeń w związku z kulturą, wartościami i nawykami. Hiszpanie zapoznali się z kulturą polską, a ja z hiszpańską. Wymieniliśmy się słownictwem w naszych językach oraz przybliżyliśmy swoje zwyczaje. Staż pozwolił zrozumieć, że wszyscy jesteśmy ludźmi niezależnie od pochodzenia i, że możemy się dogadać choćby na migi. Jeżeli chodzi o umiejętności praktyczne to nauczyłam się: przygotowywać kawę p hiszpańsku, nie przejmować się błędami, ale też pracować szybko i w stresie. Poznałam hiszpańskie przepisy, sposoby przygotowania potraw oraz serwowania. Dowiedziałam się, że im w knajpie brudniej tym uważana jest za lepszą. Nauczyłam się komunikować w języku hiszpańskim. Zrozumiałam jak ważna jest przerwa i odpoczynek.

Bardzo podobały mi się niesamowite wycieczki na jakich byliśmy, piękne budowle i roślinność Sewilli. Pokochałam ludzi z którymi mieliśmy na co dzień do czynienia. Nasza rezydencja była cudowna i czysta. Jestem bardzo zadowolona ze stażu.

Monika

Wyjazd do Hiszpanii był bardzo inspirujący i rozwijający .Wiele się nauczyłam i zdobyłam nowe doświadczenie zawodowe .Otworzyłam się na ludzi i stałam się odważniejsza .Zwiedziłam wspaniałe miejsca .Poznałam nową kulturę . Miałam okazję poznać podstawy języka hiszpańskiego. Dzięki udziale w stażu poznałam i nauczyłam się tradycyjnych potraw hiszpańskich przy wsparciu mojego opiekuna pana Jose. To była wielka przygoda, którą mogłabym powtórzyć .

Kasia

Wyjazd na staż do Hiszpanii bez wątpienia był przygodą mojego życia. Wiele się nauczyłam i poznałam kulturę tutejszych ludzi. Nauczyłam się samodzielności i po jakimś czasie bez problemu poruszałam się ulicami Sevilli. Nie obeszło się bez stresu związanego z niepewnością dotyczącą tego jak poradzę sobie w obcym kraju. Jednak ludzie są tam tak mili i serdeczni, że stres szybko całkowicie minął. Zwiedziłam też wiele miejsc, o których wcześniej mi się nie śniło. Wyjazd był wspaniały i bardzo dobrze go wspominam.

Ola

 

26 lutego 2020 r odbyło się w Zielonej Górze Spotkanie informacyjne w ramach działalności Regionalnego Punktu Informacyjnego FRSE w Gorzowie Wielkopolskim.

Spotkanie zostało otwarte przez Lubuską Kurator Oświaty E. Rawę. W czasie spotkania w ramach dobrych praktyk koordynator projektu B. Dąbrowski przedstawił doświadczenia z realizacji projektu  „Pracujemy i uczymy się zawodu w Andaluzji”oraz odbył się pokaz filmu z I mobilności w Hiszpanii uczniów ZSiPKZ.

W 2020 roku rozwinęła się globalna pandemia  wywoływana przez COVID-19 – wirusa należącego do rodziny koronawirusów.  Koronawirus rozprzestrzenił się z Chin na wszystkie kontynenty.

11 marca 2020 premier Mateusz Morawiecki  poinformowali o zamknięciu, w ramach profilaktyki placówek oświatowych. Dwa dni później, w piątek, premier ogłosił, że od 15 marca zamknięte zostaną granice Polski dla ruchu lotniczego oraz kolejowego. W tej sytuacji ZSiPKZ w Zielonej Górze odwołało planowaną mobilność Grupy nr 2 do Sewilli w lipcu 2020 r.

POŻEGNANIE  Uczestników I Mobilności z 2019 r.

Coronavirus uniemożliwił zorganizowanie zaplanowanych wcześniej spotkań związanych z upowszechnianiem wyników projektu oraz uroczystego wręczenia certyfikatów związanych z udziałem w mobilności. Wręczenie dokumentów odbyło się w reżimie sanitarnym na dworze w dniu zakończenia nauki klas czwartych w roku szkolnym 2019/2020 w dniu 24 kwietnia 2020 roku. 

W kwietniu 2020 r.  po konsultacjach z euroMind i FRSE ustalono przesunięcie mobilności  na

13.09.2020-03.10.2020, a nowym miejscem stażu dla uczestników  będzie  MALAGA. We wrześniu przesunęliśmy termin na styczeń, następnie na luty i w końcu na marzec 2021.

HARMONOGRAM WYJAZDÓW – marzec 2021

LP.

MIEJSCE

MOBILNOŚCI

OD

DO

ZAWODY

ILOŚĆ UCZESTNIKÓW

STAN

REALIZACJI

1.

SEVILLA 

30-11-2019

21-12-2019

3 KUCHARZY
5 FOTOGRAFÓW
4 GRAFIKÓW
3 FRYZJERÓW

15

ZREALIZOWANE

2.

 

SEVILLA 

07-03-2021

27-03-2021

6 KUCHARZY
2 FOTOGRAFÓW
3 GRAFIKÓW
3 FRYZJERÓW

14

ZAPLANOWANE

3.

MALAGA 

23-01-2022

12-02-2022

4 KUCHARZY
5 FOTOGRAFÓW
5 GRAFIKÓW
4 FRYZJERÓW

18

ZAPLANOWANE

4.

SEVILLA 

06-02-2022

26-02-2022

3 KUCHARZY
4 FOTOGRAFÓW
4 GRAFIKÓW
4 FRYZJERÓW

15

ZAPLANOWANE

 

II Mobilność -   SEVILLA   -     07-03-2021-27-03-2021

W mobilności maiło uczestniczyć 16 uczestników, ale Covid-19 znów przekreślił plany. Dwie uczestniczki miały pozytywny test na Covid (obowiązkowy przy wjeździe do Hiszpanii, i musiały pozostać w kraju). Ostatecznie uczestniczyło w niej 14 uczestników i dwóch opiekunów 6  KUCHARZY, 2 FOTOGRAFÓW, 3 GRAFIKÓW, 3 FRYZJERÓW.

Czas na staż- no to ruszamy do Hiszpanii.

Pandemia trochę pokrzyżowała nam szyki, ale nie zrezygnowaliśmy.  Przeanalizowaliśmy wszystkie za i przeciw i wyszło jednoznacznie, że plusów jest tak wiele, że naprawdę warto jechać.

Dlaczego warto wyjechać na staż zagraniczny?

  • Nasze doświadczenie zdobyte podczas stażu za granicą będzie wyróżniać nas wśród CV tysiąca innych kandydatów na rynku pracy.
  • Uczestnictwo w stażu daje możliwość poznania kraju od podszewki – w codziennym życiu i pracy.
  • Mamy szansę spotkać osoby, które staną się dla nas inspiracją zawodową. Każdy człowiek napotkany na naszej ścieżce życiowej czegoś nas uczy. Im więcej osób poznajemy, tym jesteśmy wewnętrznie bogatsi.
  • W środowisku międzynarodowym musimy przełamywać bariery językowe. Wiadomo, że  znajomość języków otwiera nam drzwi do kariery zawodowej, zwiększa naszą mobilność.
  • zdobywamy umiejętność komunikacji, współpracy, asertywność, zaradność, odporność na stres, umiejętność odnalezienia się w każdej sytuacji. Poznamy  swoje możliwości i nabierzemy  pewności siebie.

Julia  -  Czy cieszę się, że lecę do Hiszpanii?

Nie lubię̨ za długo siedzieć́ w jednym miejscu, więc tak- cieszę̨ się̨ na wyjazd. Za to uwielbiam zdobywać́ nowe doświadczenia, a niewątpliwie staż̇ w Hiszpanii będzie jednym z nich. Staż zawodowy jest też dla mnie ważny, bo mam zamiar z moim kierunkiem związać najbliższe cztery lata.

Bartek - Czy mam jakieś́ obawy?

Ja nie mam żadnych,  w przeciwieństwie do mojej mamy, która, jak to mama, boi się̨ o swoje dziecko😅. Ale ona martwi się za każdym razem, gdy  gdzieś́ jadę. Jej obawy obracam w żart, czasem jest to czarny humor, co nie poprawia sytuacji 😅😜

Cóż, jeśli jest okazja , trzeba z niej korzystać́- bo jeśli nie teraz, to kiedy?

Paulina

Trudno opisać́ radość́ wynikającą̨ z możliwości wzięcia udziału w tej przygodzie. Lot do Hiszpanii to okazja na udoskonalenie swoich umiejętności w zawodzie, poznanie kultury i nauka samodzielności.

Ciężka sytuacja na świecie sprawiła, że pojawiły się̨ ograniczenia, które być́ może będą̨ utrudnieniem do korzystania z wszelkich atrakcji w Hiszpanii, jednak ekscytacja jest tak duża, że nie stanowi do dla mnie przeszkody.

Przygotowania do wyjazdu

 Przed wyjazdem cała nasza grupa wzięła udział w różnorodnych kursach przygotowujących nas do stażów w Hiszpanii. Mieliśmy zajęcia, podczas których poznaliśmy Hiszpanię w teorii- była to geografia, historia i kultura w pigułce. Grupa integrowała się również na spotkaniach z psychologiem, a umiejętności językowe zostały udoskonalone na lekcjach języka angielskiego.

7.03

Jesteśmy w Hiszpanii

9.03

Plaza de España (Plac Hiszpański)

Jedną z pierwszych atrakcji turystycznych jaką było dane nam zobaczyć był majestatyczny pałac znajdujący się w Parku Marii Luizy. Sama wielkość obiektu wywarła na wszystkich bardzo duże wrażenie. Ciekawostką jest to, iż Plac Hiszpański był kilkukrotnie wykorzystywany jako tło filmowe w rożnych produkcjach m.in. w ,,Gwiezdnych wojnach”.

14.03

Las Setas de Sevilla (Grzyby Sewilli)

Magiczny widok zagwarantowała nam wyprawa na tak zwane ,,Grzyby Sewilli”. Jest to największa drewniana budowla na świecie. W jej wnętrzu znajduje się antykwarium, które kryje pozostałości po okresie rzymskim miasta . Po wejściu na górę zobaczyliśmy panoramę Sewilli. Jest to idealne miejsce do podziwiania pięknych zachodów słońca, relaksu i robienia zdjęć ze wspaniałymi widokami.

 15.03

Alcazar, Katedra, Archiwum Indii

Jednym z najbardziej urzekających miejsc w Sewilli jest pałac Króla Pedro. Wrażenie zrobiły na nas bogato zdobione ściany i sufity pełne geometrycznych wzorów oraz czarujący widok na przepiękne ogrody. Co ciekawe, to właśnie tutaj,  w jednej z sal pałacu Krzysztof Kolumb planował swoją podróż do Indii. W Archiwum Indii, znajdują się wszystkie dokumenty związane z koloniami i wyprawami hiszpańskich podróżników. Zostało utworzone z rozkazu Króla Karola III w 1785r. W przeciągu kilku miesięcy zgromadzono wszystkie dokumenty rozproszone po różnych miastach Hiszpanii. Wchodząc do budynku od razu rzucają się w oczy wielkie regały pełne teczek z dokumentami, których łączna długość wynosi 9km!. Katedra Najświętszej Maryi Panny w Sewilli jest największą katedrą gotycką i trzecim największym kościołem na świecie. Powstała w miejscu meczetu, z którego pozostał minaret przebudowany na dzwonnicę, i patio. W Kościele znajduję się Kaplica Wielka (Capilla Mayor), której nastawa ołtarzowa jest największą w Hiszpanii, a do której ozdobienia wykorzystano trzy tony złota. Charakterystycznym miejscem w Katedrze jest grobowiec wielkiego odkrywcy, Krzysztofa Kolumba. Trumnę podtrzymują cztery postacie usposabiające cztery wielkie królestwa: Kastylii, Leonu, Nawarry, Aragonii.

15.03

Torre del Oro (Sewilla)

Nazwa pochodzi od czasów, gdy była ona pokryta złotymi płytkami i lśniła w słońcu jak wieża ze złota. Dziś pełni funkcję widokową i historyczną, a w jej środku możemy zobaczyć muzeum morskie.

8.03

Acuario de Sewilla

Kolejną atrakcją Sewilli była wizyta w oceanarium. Trasa, którą podąża akwarium opiera się na pierwszej podróży Magellana dookoła świata. Mogliśmy zobaczyć m.in.  morskie ekosystemy, wielobarwne gatunki ryb ,rekiny i inne.

20.03

Castillo de Alcala de Guadaria

Ciekawym miejscem, które zwiedziliśmy były również ruiny zamku w Alcalá. Dowiedzieliśmy, się, że była to twierdza obronna zbudowana przez władców Sewilli w celu obrony przed Grenadą.

20.03

Cerro del Hierro

Podążając górskim szlakiem tych gór zobaczyliśmy skały i znajdujące się w nich jaskinie. Widoki zapierały dech w piersi, a słońce przepięknie oświetlało bujną roślinność, a także wąwozy i studnie. Naszą wędrówkę zakończyliśmy wspinaczką w Parku Linowym.

W trakcie pobytu w Sewilli mamy zajęcia z języka hiszpańskiego, które prowadzi rodowita Hiszpanka. W tygodniu mamy kilka godzin intensywnej nauki języka. Dzięki temu łatwiej jest nam porozumieć się podczas praktyk, zakupów czy zwiedzaniu miasta.

ZAKOŃCZENIE

Po trzech tygodniach pobytu w Sewilli zakończył się staż zawodowy z projektu  nr 2019-1-PL01-KA102-064151 „Pracujemy i uczymy się zawodu w Andaluzji. Nasz opiekun grupy Kuba rozdał nam dokumenty, certyfikaty i zaświadczenia. Podziękowaliśmy  serdecznie mu oraz naszej kucharce Immie za opiekę, życzliwość  w czasie naszego pobytu. Na zakończenie dostaliśmy  Churros - hiszpański tradycyjny smakołyk w postaci smażonych w tłuszczu "pręcików" z ciasta parzonego z dodatkiem czekolady.

27.03.2021

Malaga – powrót do Polski

W ostatnim dniu naszej hiszpańskiej przygody mieliśmy okazję zwiedzić Malagę. Pierwszym punktem wycieczki był  zamek Castillo de Giblarfaro. Ze szczytu góry, na której znajduje się ten zamek, widać panoramę całego miasta. Z jednej strony góry, z drugiej morze. Wszyscy byliśmy zachwyceni tym widokiem. Następną atrakcją turystyczną była twierdza Alcazaba. Tu największe wrażenie zrobiły na nas mauretańskie ogrody z licznymi fontannami. Egzotyczne, kolorowe rośliny tworzyły niezwykłe efekty wizualne.

Najbardziej wyczekiwaną przez wszystkich atrakcją był wypoczynek na plaży Malagueta. Po dniu pełnym wrażeń orzeźwiająca kąpiel w Morzu Śródziemnym była wspaniałym relaksem. Kiedy już nacieszyliśmy się słońcem i wodą udaliśmy się na lotnisko, aby po trzech tygodniach wrócić do domu z pięknymi wspomnieniami i nowymi doświadczeniami.

 

 

 

Adres

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego

ul. Botaniczna 66

65-392 Zielona Góra

Kontakt

68 451 38 88

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śledź Nas

Początek strony